Oznanila 6. postne - cvetne - nedelje - B - 2024

marec 2024

RATEČE 8h: + Marija Rogar (R 23)

KRANJSKA GORA 9.30:

++ Petermanovi in David Perišič

PODKOREN 11h:  za župnijsko občestvo

Rebeka, sv. žena

materinski dan

KRANJSKA GORA 18h (zk): po namenu

Lara, muč.

RATEČE 18h (zk): ++ Janez in Helena Mertelj

Rupert, škof.

PODKOREN 17h: + Jovan Vitomirov, obl.

marec

KRANJSKA GORA 18h: ++ dušni pastirji v Kr.

Gori in Ratečah

++ Karel Čuk in Anton Robič

RATEČE 18h: + Marija Rogar (Kurijeva)

KRANJSKA GORA 18h: obredi velikega petka

KRANJSKA GORA 18.30(!): po namenu

RATEČE 19(!)h: ++ Jurčeljnovi, Franc in Jožica

Podlipnik in ++ Jirknji

marec 2024

RATEČE 7.30: ++ Kompoševi

++ Ivica Stojčević in straši in brat Jelić

PODKOREN 11h:  za župnijsko občestvo

(zk) – maša je v zimski kapeli

Pri križevem potu danes ob 14h v Srednjem Vrhu sodelujejo prvoobhajanci.

Vstopamo v veliki teden, ki nas povede v praznovanje Velike noči, največjega praznika naše vere. Vse o poteku tedna, bogoslužjih in drugih dogodkih je v novem Župnijskem pismu.(kliknite ikono spodaj!)

VELIKI TEDEN IN VELIKA NOČ 2024

Spoved: Priložnost za spoved bo v ponedeljek, torek in sredo uro pred večerno mašo.

Obisk bolnih in ostarelih: V ponedeljek dopoldan župnik obiskujem bolne in ostarele; najprej v kranjskogorski župniji po razporedu kot na prvi petek; od približno 10. ure naprej pa tudi v Ratečah. Če je kakšna dodatna želja za obisk, sporočite pravočasno.

V Domu Viharnik bom stanovalce, ki bi to želeli, za spoved in morda bolniško maziljenje obiskoval v sredo od 10. ure dalje. Želje naj se sporočijo na recepciji, neposredno župniku ali v nabiralnik v kapeli doma.

VELIKI ČETRTEK je prvi dan svetega tridnevja, dan spomina zadnje večerje, pri kateri je Jezus dal novo zapoved ljubezni, postavil zakramenta evharistije in mašniškega posvečenja, po večerji pa so ga med molitvijo v vrtu Getsemani prijeli in odvedli na pot trpljenja in smrti.

Na ta dan je ob 9. uri v ljubljanski stolnici krizmena maša, pri kateri duhovniki ob škofu obnovimo svoje duhovniške obljube, škof pa blagoslovi krstno in bolniško olje in posveti sveto krizma.

Maša Gospodove zadnje večerje se na obeh župnijah prične ob 18. uri. Pri maši je tudi obred umivanja nog, ob koncu maše pa Najsvetejše prenesemo v drug tabernakelj v cerkvi, ki predstavlja ječo, v kateri je Jezus prebil zadnjo noč svojega zemeljskega bivanja. Povabljeni smo, da po maši z njim v molitvi še nekaj časa vztrajamo.

VELIKI PETEK, dan spomina Jezusovega trpljenja in smrti na križu.

Ob 15h je v župnijski cerkvi v Kranjski Gori križev pot v uri Jezusove smrti. Povabljeni zlasti otroci, ki v tem tednu nimajo verouka, pa tudi drugi, če vas služba pri tem ne ovira.

Ob 18h so v obeh župnijskih cerkvah obredi velikega petka, kjer najprej poslušamo pasijon, poročilo o trpljenju Jezusa Kristusa, nato počastimo križ in prejmemo sveto obhajilo. Nabirka bo za kristjane v Sveti deželi.

VELIKA SOBOTA je dan spomina na Jezusov grob in središče dneva je naš obisk božjega groba. Vabljeni k češčenju. Drugotni vidik pa je priprava na velikonočno praznovanje:

Blagoslov ognja bo v Ratečah ob 6.30, v Kranjski Gori pa ob 7. uri.

Blagoslov jedil bodo po običajnem urniku:

14.30 Dom Viharnik (samo za zaposlene in stanovalce)

15.00 Gozd Martuljek

16.00 Kranjska Gora

17.00 Podkoren

17.30 Rateče

VELIKONOČNA VIGILIJA je „mati vseh bogoslužij“ in se prične po sončnem zahodu, ker se po judovskem štetju časa tedaj že prične dan po soboti, torej tudi Velika noč. V Kranjski Gori se bo tako pričela ob 18.30, v Ratečah pa ob 19h (da je nekaj premora po blagoslovu jedil). Za pričetek vigilije se zberemo pred cerkvijo ob prižganem ognju, blagoslovimo velikonočno svečo in jo prižgemo, nato v cerkvi prižgemo svoje sveče (na voljo tudi pri vhodu v cerkev). Sledi bogato bogoslužje s slavjem luči, več berili, znova se slovesno oglasijo zvonovi, Slava, Aleluje. Po pridigi je krstno bogoslužje z obnovo krstnih obljub in nato še evharistija.

VELIKA NOČ se prične z vstajenjsko procesijo; ta bo v Ratečah ob 7.30, v Kranjski Gori pa ob 9. uri. Praznična maša bo tudi ob 11h v Podkorenu. Pri vseh mašah je ofer – darovanje za potrebe cerkve

VELIKONOČNI PONEDELJEK: maši ob 8h v Ratečah, ob 9h v Kranjski Gori.

Verouka v tem in naslednjem tednu ni, izjema je spoved za birmance v torek po maši v Ratečah.

V četrtek se prične devetdnevnica v pripravi na birmo. Spremljajmo birmance, njihove družine in botre z molitvijo.