Oznanila 6. postne - cvetne nedelje - A - 2023

KRANJSKA GORA 19h(zk):

++ Mateja Šinkovec in Marija Mardešić

Izidor, škof, c.uč.

RATEČE 19h(zk): + Edi Raduha, obl.

Julijana, red.

PODKOREN 18h: ++ starši Kraševec

++ dušni pastirji v Kranjski Gori in Ratečah

RATEČE 19h:

na čast Presvetemu Srcu Jezusovemu

KRANJSKA GORA 19h: obredi velikega petka

KRANJSKA GORA 20h: po namenu

RATEČE 20h: ++ Helena in Jožef Pintbah

april 2023

RATEČE 7.30(!): + Ana Mežik, obl.

KRANJSKA GORA 9h(!): za župnijsko občestvo PODKOREN 11h: ++ starši Jurca in Šenk

(zk) – maša v zimski kapeli

Pri križevem potu danes ob 14h v Srednjem Vrhu sodeluje soseska.

V ponedeljek je po maši, ob 19.30, v učilnici srečanje ob svetem pismu.

Teden pred nami je veliki teden, čas obhajanja največjih in temeljnih resnic naše vere, dogodkov odrešenja. Vse o pripravi, bogoslužju in urnikih si preberite v novem Župnijskem pismu. (kliknite ikono na dnu strani!)

Verouk je prve tri dni po urniku, v četrtek in petek ga ni. Otroci in odrasli pa lepo vabljeni k obredom velikega tridnevja in Velike noči.

PRVI DNEVI VELIKEGA TEDNA

Prvi trije dnevi po cvetni nedelji so dnevi pripravljanja na sveto tridnevje in Veliko noč. Vsem zunanjim pripravam, urejanju domov in svetišč, pripravam na vse potrebno za bogoslužje, pridružimo tudi notranjo, duhovno pripravo, predvsem s prejemom zakramenta svete spovedi. Bolnikom priporočamo tudi prejem zakramenta bolniškega maziljenja, ki naj prinaša pogum in notranjo moč, da bodo svoje trpljenje in nemoč še bolj združevali s Kristusom, trpečim, a tudi vstalim od mrtvih.

SPOVED:

Priložnost za spoved bo v ponedeljek, torek in sredo, vedno uro pred sveto mašo tam, kjer bo potem maša. Seveda velja, da je mogoče v primernem času in kraju prositi za spoved tudi izven oznanjenih ur..

BOLNE IN OSTARELE bom župnik obiskoval v ponedeljek in torek. V ponedeljek v župniji Kranjska Gora in sicer od 8.15 dalje. Kdor bi želel obisk, a ga na prve petke redno ne obiskujem, naj sporoči pravočasno.

V Domu Viharnik bom tiste stanovalce, ki to žele, obiskoval v ponedeljek po tem, ko zaključim obiske po župniji.

V Ratečah bom obiskoval na domu v torek popoldan, do 18. ure. Dodatne želje sporočite pravočasno.

SVETO TRIDNEVJE

VELIKI ČETRTEK je dan, ko se spominjamo treh Jezusovih darov:

Dopoldan naši škofje v stolnih cerkvah obhajajo krizmene maše, pri katerih se spomnimo postavitve zakramenta svetega reda – duhovniškega posvečenja, s katerim Kristus daje Cerkvi nove diakone, duhovnike in škofe. Te maše se udeležimo tudi mnogi duhovniki, da se zahvalimo za dar duhovniškega poklica in poslanstva., povabljeni pa ste tudi verniki, da bi skupaj prosili za nove duhovne poklice. Ta potreba je vse bolj pereča in ima posledice tudi za dogajanja v župnijah, tudi v naši. Ta maša nosi ime po blagoslovu bolniškega in krstnega olja in posvetitvi svete krizme.

Ob 19. uri bo v obeh župnijah maša velikega čertka kot spomin zadnje večerje, pri kateri je Jezus postavil zakrament svete evharistije in izročil Cerkvi veliki dar nove zapovedi ljubezni: »Ljubite se med seboj, kakor sem vas jaz ljubil.« V znamenje slednje je pri tej maši obred umivanja nog zastopnikom vernikov. Ker se spominjamo tudi Jezusovega odhoda v vrt Getsemani, kjer so ga kasneje prejeli, prenesemo po sveti maši Najsvetejše v drug tabernakelj, ki predstavlja ječo. Povabljeni smo k tihi ali skupni molitvi z Jezusom na Oljski gori.

VELIKI PETEK je dan Kristusovega trpljenja in smrti, zato ta dan ni svete maše. Ob 15. uri bo v Kranjski Gori križev pot v uri Jezusove smrti.

Ob 19.uri so v obeh župnijskih cerkvah obredi velikega petka. V božji besedi bomo še enkrat poslušali pasijon, poročilo o trpljenju Jezusa Kristusa, na veliki petek vedno po evangelistu Janezu. Drugi del bogoslužja je češčenje križa, tretji pa sveto obhajilo. Ob sklepu obredov Najsvetejše prenesemo v Božji grob.

Na veliki petek je običajna nabirka za kristjane v Sveti deželi. Na željo papeža Frančiška bodo letos ti darovi namenjeni kristjanom v Siriji, ki trpe tako zaradi posledic vojne v tej deželi kot potresa, ki jih je prizadel v začetku februarja letos.

VELIKA SOBOTA je dan, ki nas spominja na Jezusov grob. Spodobi se, da ga obiščemo in počastimo. Obenem pa se pripravljamo na to, česar prvi učenci na prvo veliko soboto še niso vedeli: da bo Jezus naslednji dan vstal. Zato se tudi pripravljamo na velikonočno praznovanje.

Ob 6.30 v Ratečah, ob 7.00 v Kranjski Gori, bo blagoslov ognja. Po blagoslovu bo v cerkvi v češčenje pri Božjem, grobu izpostavljeno Najsvetejše. Lepo je, če se časilci razporedijo na vse ure, zato bo pri vhodu razpredelnica, v katero se morete vpisati.

Popoldan bodo potekali blagoslovi velikonočnih jedil:

14.30 kapela Doma viharnik (samo za stanovalce in zaposlene)

15.00 Gozd Martuljek

16.00 Kranjska Gora

17.00 Podkoren

17.30 Rateče

Ob 20h se v obeh župnijah prične velikonočna vigilija, ki se prične po sončnem zahodu; Jezusovi rojaki so namreč začetek novega dne pričeli šteti ob sončnem zahodu. Če bo vreme dovoljevalo, se za vigilijo zberemo zunaj cerkve, kjer blagoslovimo ogenj in prižgemo velikonočno svečo, simbol vstalega Kristusa. V cerkvi prižgejo svoje sveče vsi navzoči. Po hvalnici velikonočni sveči poslušamo branje več svetopisemskih beril, v zadnjem delu beril se ponovno oglasi »Aleluja«. Po besednem bogoslužju sledi krstno bogoslužje, ko s prižganimi svečami v rokah obnovimo krste obljube. Sledi evharistično bogoslužje.

PRAZNIK GOSPODOVEGA VSTAJENJA – VELIKA NOČ

Posledica prej omenjenega pomanjkanja duhovnikov je spremenjen urnik velikonočnih maš.

Ob 7.30 bo vstajenjska procesija in praznična maša v Ratečah.

V Kranjski Gori maše ob 7. uri ne bo več, vstajenjska procesija in praznična maša bo ob 9. uri.

V Podkorenu bo praznična maša ob 11. uri.

Procesiji bosta potekali po običajni poti in na običajen način. Vnaprej hvala za vsakršno sodelovanje.

Pri vseh mašah na Veliko noč bo ofer, darovanje za potrebe cerkve.